Жилищни, административни и обществени сгради

ИЗГРАЖДАНЕ НА СИСТЕМИ ЗА ОТОПЛЕНИЕ, КЛИМАТИЗАЦИЯ, ВЕНТИЛАЦИЯ, ВиК и ГАЗ СИСТЕМИ НА ЖИЛИЩНИ, АДМИНИСТРАТИВНИ И ОБЩЕСТВЕНИ СГРАДИ

БИЛМАРС ЕООД разполага с екип от специалисти и може да предложи цялостни инженерингови услуги в областта на отоплението, климатизацията и вентилацията, ВиК и ГАЗ системи за жилищни, административни и обществени сгради, включващи проектиране, реинженеринг, доставка, монтаж, гаранционно и следгаранционно обслужване на инсталациите.

БИЛМАРС ЕООД е официален представител за България на най-реномирани световни компании, работещи в областта на отоплението и климатизацията. Сред тях са TOSHIBA – Япония (водещ световен производител на високотехнологична техника за отопление и климатизация); Pipe Life – Австрия (производител на системи от полиетиленова тръба с алуминиева вложка и фитинги за конвективно и  подово отпление и водопровод); BOSCH – Германия (производител на газови котли, битова и отоплителна техника); DANFOSS – Германия (производител на арматура за отоплителна техника); RADIATORI 2000 – Италия (производител на алуминиеви радиатори) и много други.

Ние от БИЛМАРС ЕООД предлагаме проектиране, реинженеринг, доставка, монтаж, гаранционно и следгаранционно обслужване на системи за отопление, климатизация, вентилация, ВиК и ГАЗ на всякакъв вид жилищни, административни и обществени сгради. В наше лице ще откриете не само изпълнение на Вашата система, а и професионална консултация и съвети.

Преди стартиране на изпълнение на всички системи ние правим подробен преглед и анализ на проектите, които не са изработени от нас и Ви даваме аргументирани препоръки за промени и корекции по концепцията, които биха довели до повишаване на енергоефективността и комфорта, намаляване на инвестицията и други възможни  подобрения. Наша основна цел е Вашата система за отопление, климатизация и вентилация да е възможно най-функционална.

При ЖИЛИЩНИТЕ СГРАДИ ОСНОВНИТЕ СИСТЕМИ, които се изпълняват за отопление, климатизация и вентилация са:

  • ТЕЦ С РАДИАТОРИ И/ИЛИ ПОДОВО ОТОПЛЕНИЕ И БИТОВА ГОРЕЩА ВОДА – класическа парна инсталация, която се изпълнява много често от инвеститорите, строящи нови жилищни сгради. В този случай е задължително наличието на  ТЕЦ в района, който да подава енергия за отопление и топла вода централно чрез абонатна станция към сградата. Изграждат се топломерни табла във всеки вход на всеки етаж от сградата, в които се монтират индивидуални топломери към всеки апартамент. Те от своя страна отчитат потребената енергия за отопление. Във всяко помещение на апартаментите се монтират алуминиеви или панелни радиатори, а в баните алуминиеви или стоманени лири. Топлата вода се подава централно от абонатната станция чрез обща ВиК система. Посредством индивидуални водомери за топла и студена вода се отчита изразходената топла и студена вода от всеки апартамент или друг имот в сградата. По този начин се осигурява отоплението и топлата вода в цялата сграда. Инсталацията позволява индивидуално управление на стайната температура във всяко помещение чрез термо вентили, монтирани на всеки радиатор или лира. Радиаторите могат да се комбинират с подово отопление или изцяло да бъдат заменени от него в отделни апартаменти или в цялата сграда според желанията на собствениците или инвеститора. Това би довело до по-високи енергоефективност, комфорт, практичност и дизайн. Сред предимствата на тази система са ниска първоначална инвестиция, сигурност, надеждност и приемливи месечни сметки.
    Този тип инсталация обаче е изцяло зависима от ТЕЦ-а. В случай на авария спира отоплението и топлата вода в цялата сграда. За да се обезпечи топлата вода се налага допълнителна инвестиция за монтиране на електрически бойлери.
    Друг недостатък е фактът, че размерът на месечните сметки и качеството на подаваната енергия изцяло зависят от ТЕЦ-а. Системата не предлага и климатизация и при нужда от подсигуряване на охлаждане е необходимо да се монтират допълнително климатици в помещенията. Това означава, че за да се покрият всички нужди на едно домакинство за цялата година във всички помещения на апартамента освен радиатори и/или подово отопление да се инсталират и климатици.
    За вентилация във всички кухни, бани и мокри помещения се предвижда смукателна вентилация, а ако има подземен гараж, то там също се изгражда смукателна вентилация за изгорелите газове.

ТЕЦ с радиатори и/или подово отопление и битова гореща вода

ТЕЦ с радиатори и/или подово отопление и битова гореща вода

ТЕЦ с радиатори и/или подово отопление и битова гореща вода

ТЕЦ с радиатори и/или подово отопление и битова гореща вода

  • ИНДИВИДУАЛНИ ГАЗОВИ КОТЛИ С РАДИАТОРИ И/ИЛИ ПОДОВО ОТОПЛЕНИЕ И БОЙЛЕР ЗА БИТОВА ГОРЕЩА ВОДА – парна инсталация, която също често се изпълнява, но само и единствено в газифицираните райони. В повечето случаи представлява индивидуален комбиниран стенен газов котел за отопление, в който има вграден проточен бойлер, осигуряващ битовата гореща вода за всеки апартамент поотделно. Котелът може да се комбинира с алуминиеви радиатори, панелни радиатори или подово отопление.

    Системите от такъв тип могат да се изградят само с радиатори, само с подово отопление или в комбинация от двете. За предпочитане е подовото отопление, защото е значително по-комфортно. При него температурата е абсолютно еднаква като може да се регулирана индивидуално във всяка стая поотделно. При отопление с подова инсталация няма движение на въздух и абсолютно никакъв шум. Монтажът се осъществява в подовата замазка, където тръбите са напълно защитени. Подовото отопление на практика е с неограничен експлоатационен период, защото времето за разпад на използваните елементи е 1500 години. Изключително негово предимство е фактът, че не изисква никаква поддръжка. Поради липсата на отоплителни тела е възможно оползотворяването на цялата площ на помещенията и безпрепятственото реализиране на всякакви дизайнерски решения.

    Не на последно място трябва да се подчертае и изключителната икономичност на инсталацията поради факта, че тя работи на по-ниска температура от радиаторите, което прави цялата система по-енергоефективна.
    Когато един котел се комбинира с подово отопление в бъдеще той може много лесно да се смени с термопомпа, което прави цялата инсталация много „гъвкава“ и универсална.

    В общия случай системите с комбинирани стенни газови котли с вградени бойлери и алуминиеви или панелни радиатори и/или подово отопление са подходящи за едностайни, двустайни или тристайни жилища с една или максимум две бани.

    За по-големите жилища е необходим отделен обемен бойлер, тъй като проточеният не е достатъчен да обезпечи всички консуматори на топла вода. Предимствата на инсталациите с индивидуални газови котли и радиатори и/или подово отопление е по-ниска първоначална инвестиция, добър комфорт, особено ако системата е изградена само с подово отопление.

    Недостатъците на този тип системи са непостоянният размер на месечните сметки поради променящата се цена на природния газ. За да може тази система да се направи така, че да покрие всички нужди на едно семейство за цялата година, трябва във всеки апартамент да се инсталират индивидуални газови котли с бойлери, радиатори и/или подово отопление и климатици във всяко помещение. При наличие на подземен гараж се налага изграждането на смукателна вентилация за изгорелите газове. Подобен тип инсталация се изгражда и във всички кухни, бани и мокри помещения.

индивидуални газови котли

индивидуални газови котли

индивидуални газови котли

индивидуални газови котли

индивидуални газови котли

  • ИНДИВИДУАЛНИ КЛИМАТИЦИ - ЕДИНИЧНИ ИЛИ МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИ ЗА ОТОПЛЕНИЕ И КЛИМАТИЗАЦИЯ И ЕЛЕКТРИЧЕСКИ БОЙЛЕРИ ЗА ТОПЛА ВОДА – когато в района, където се строи сградата, няма ТЕЦ или ГАЗ, една от възможните концепции е монтиране на индивидуални климатици за отопление и охлаждане в помещения във всички апартаменти и електрически бойлери за топла вода. Тази концепция е лесна, бърза и с бюджетна инвестиция, която осигурява всички нужди през годината за едно домакинство.

    Тъй като климатиците са индивидуални за всеки апартамент, отчитането на потребената енергия за отопление или охлаждане става чрез индивидуалните електромери на апартаментите. Климатиците могат да бъдат с различен вид вътрешно тяло – за високо-стенен, подов, таванен или вграден монтаж. Видовете системи са две – единична сплит система, едно външно тяло и едно вътрешно тяло или мулти сплит система, едно външно тяло и няколко вътрешни. При избор на такава концепция за отопление и охлаждане, топлата вода за битови нужди се осигурява или от бойлер с електрически нагревател, който е сравнително евтин, но не е енергоефективен или от термопомпен бойлер, който е значително по-скъп, но до три пъти по-икономичен от електрическия.

    Предимство на тази концепция е ниска първоначална инвестиция, тъй като повечето инвеститори изграждат тръбната разводка и заготовката за климатиците, а бъдещите собственици на апартаментите сами си ги избират и купуват.

    Така може да бъде постигната висока енергоефективност заради икономичността на климатиците (дори и по-ниските класове).

    С тази концепция може да бъде постигнат много добър комфорт. Това важи особено при вътрешни тела за подов монтаж ( инсталират се под прозорците или където има място). Те са възможно най-комфортните за обитателите, защото на практика работят като класическото парно с радиатори.

    Най-популярните сред клиентите са вътрешните тела за високо-стенен монтаж, с които също може да бъде постигнат сравнително добър комфорт. Това може да се случи, ако бъдат монтирани в помещенията така, че въздушната им струя да не се насочва към хората. Това обаче не винаги е постижимо, защото ако помещението е прекалено малко (например 10-12м²) където и да се монтира машината, винаги ще има моменти, в които ще се усеща полъх на вятър, т.е. леко течение. Затова най-добрият вариант за постигане на висок комфорт при отопление с климатици е с вътрешни тела за подов монтаж.

    Не на последно място трябва да се отбележи, че климатиците осигуряват и охлаждане, което при радиаторите не е възможно.

    Недостатък при тази концепция е по-ниския комфорт в сравнение с класическо парно с радиатори или подово отопление. Климатиците имат нужда от ежеседмична поддръжка, изразяваща се в почистване на филтрите на вътрешните тела и годишна профилактика, което е задължително, за да се гарантира добрата енергоефективност на машините и по-дългата им експлоатация. Ограниченият им експлоатационен период също е недостатък. При добра грижа към машините, някои от тях, особено по-високите класове могат да бъдат експлоатирани до 15-20 години, дори и повече, но все пак рано или късно ще трябва да бъдат заменени с нови. В същото време радиаторите и подовото отопление може да се използват десетки, дори стотици години. Не трябва да се пренебрегва и фактът, че вентилаторът на климатиците все пак създава някакъв шум.

    Друг недостатък при тази концепция е скъпата топла вода. Тя трябва да бъде осигурена в повечето случаи от електрически бойлери, които не са енергоефективни, а разходът за топла вода е ежемесечен през цялата година. Този проблем може да се разреши като се инсталира термопомпен бойлер, но това не винаги е възможно поради големия му размер, а в малките апартаменти, често няма място, където да се монтира.

    Основният недостатък при отоплението и климатизацията с климатици на една сграда е наличието на голям брой външни тела по фасадата. Това не е толкова голям проблем, ако външните тела бъдат подредени и декорирани, така че почти да не се виждат, а в определени случаи изобщо да не се виждат.

    За да се постигне такъв резултат трябва проектите по част „архитектура“ и „отопление, климатизация и вентилация“ да бъдат направени професионално.


    При прилагането на концепцията за монтиране само на климатици за вентилация във всички кухни, бани и мокри помещения се предвижда смукателна вентилация. При наличие на подземен гараж трябва да се предвиди и смукателна вентилация за изгорелите газове.

индивидуални климатични системи

индивидуални климатични системи

индивидуални климатични системи

  • ИНДИВИДУАЛНИ ТЕРМОПОМПИ С ПОДОВО ОТОПЛЕНИЕ И/ИЛИ ВЕНТИЛАТОРНИ КОНВЕКТОРИ ЗА ОХЛАЖДАНЕ И БОЙЛЕР ЗА БИТОВА ГОРЕЩА ВОДА – това е възможно най-енергоефективният, най-комфортният, най-сигурният и надежден, най-практичният и най-дизайнерският вариант за отопление, охлаждане и битова гореща вода за една жилищна сграда. При тази концепция се изграждат индивидуални локални системи за отопление и охлаждане и топла вода за всеки апартамент поотделно, които представляват индивидуална термопомпа с бойлер, подово отопление и/или вентилаторни конвектори. Инвеститора може да изгради само тръбните разводки и всички необходими заготовки за системата, а бъдещите собственици на апартаментите сами да си изберат и купят машините и управленията, тъй като разнообразието е голямо. Тази система осигурява всички нужди през цялата година по възможно най-енергоефективния начин. Термопомпите са ниско температурни източници на енергия за отопление. Те работят най-добре с нискотемпературни отоплителни тела, каквито са подовото, стенното или таванното отопление и охлаждане и вентилаторните конвектори, които също служат за отопление и охлаждане. Когато се съчетае термопомпа с подово отпление, особено ако то е направено с гъста стъпка, това е разстоянието между тръбите на серпентините, от 10см. или по-малко, т.е. изкуствено увеличаване на топлообменната повърхност, енергоефективността се увеличава значително, защото се намалява температурата на водата, в някои случаи и до 28 градуса, която трябва да подава термопомпата към подовото отопление за постигане на комфортна стайна температура в помещенията, което намалява драстично разхода на енергията, нужна за работата на термопомпата, от което следва още по-голяма енергоефективност. Подовото отопление и охлаждане има още много предимства, като комфорт – температурата е абсолютно еднаква навсякъде и може да бъде регулирана индидуално във всяка стая поотделно, няма движение на въздух, няма абсолютно никакъв шум, сигурност – инсталира се в подовата замаска, където е напълно защитено и има на практика неограничен експлоатационен период, защото времето за разпад на материала, от който са направени тръбите на подовото отопление е 1500 години, практичност – няма абсолютно никаква поддръжка, дизайн – инсталирано е в пода и цялата полезна площ на помещенията остава свободна, за реализиране на вътрешни интериорни дизайнерски проекти. Подовото може и да охлажда през лятото, но за съжаление в повечето случаи мощността, която отдава не е достатъчна, за да се климатизират помещенията. Има два варианта за решаването на този проблем – инсталиране на вентилаторни конвектори, които може да са за подов или високо-стенен монтаж и осигуряват охлаждането през горещите летни дни, но не само. Могат да се използват и за бързо затопляне на помещенията, работейки заедно с подовото отопление, в случай на нужда от спешно затопляне на апартамента. Вторият вариант, който ние от БИЛМАРС много често практикуваме и препоръчваме е инсталирането на единични климатични сплит системи във всяко помещение, които изпълняват три основни цели – охлаждане през лятото, бързо затопляне на помещенията, работейки заедно с подовото отопление, в случай на нужда от спешно затопляне на апартамента и не на последно място втори авариен източник за отопление в случай на авария на термопомпата, защото те са независими от термопомпата машини и винаги може да ги включите в случай на нужда. Единственият недостатък при инсталирането на единични климатични сплит системи е появата на допълнителни външни тела, но тъй като в повечето случай, когато изграждаме подобни системи, обектите са в процес на изграждане, лесно може да монтираме външните тела така, че да бъдат дискретни и да не се виждат. Инвестицията за вентилаторните конвектори и за климатиците е една и съща, дори в някои случаи климатиците са по-евтини и затова ние препоръчваме монтаж на единични климатични сплит системи, когато това е възможно. Топлата вода за битови нужди се осигурява от бойлер, който се обезпечава от термопомпата целогодишно на термопомпен принцип, т.е. енергоефективно. В заключение, отново бихме искали да кажем, както споменахме в началото – отоплението, охлаждането и осигуряването на топлата вода за битови нужди за апартаментите в една жилищна сграда от система с индивидуални термопомпи, подово отопление и вентилаторни конвектори или единични климатични сплит системи е възможно най-енергоефективният, най-комфортният, най-сигурният и надежден, най-практичният и най-дизайнерският вариант за отопление, охлаждане и осигуряване на битова гореща вода! По част вентилация ако има подземен гараж, то там се изгражда смукателна вентилация за изгорелите газове и за всички кухни, бани и мокри помещения също се изгражда смукателна вентилация.

индивидуални термопоми

индивидуални термопомпи

индивидуални термопомпи

индивидуалнии термопомпи

Това са най-масовите и приложими системи за отопление, климатизация и вентилация при ЖИЛИЩНИТЕ СГРАДИ.

Съществуват и други варианти като може да се реализират и комбинации между вече изброените системи. За да получите отговори на всичките Ви въпроси и да вземете най-доброто решение за концепция за система за отопление, климатизация и вентилация на Вашата сграда се свържете се с нашите специалисти от БИЛМАРС ЕООД. Ние разполагаме с екип от инженери професионалисти с дългогодишен опит в областта и с удоволствие ще Ви предоставим нашата експертиза.

При АДМИНИСТРАТИВНИТЕ и ОБЩЕСТВЕНИ СГРАДИ съществуват също доста варианти за отопление, климатизация и вентилация, но най-общо можем да ги сведем до две основни групи:

  • ФРЕОНОВИ СИСТЕМИ ЗА ОТОПЛЕНИЕ, КЛИМАТИЗАЦИЯ И ВЕНТИЛАЦИЯ – това са системи, които са изключително подходящи за всякакъв вид административни и обществени сгради. При тях топлоносителят вътре в цялата инсталация не е вода, а хладилен агент – фреон. Те представляват едно или няколко външни тела, които са свързани чрез медна тръбна разводка с различни по вид вътрешни тела в цялата сграда. Потребената енергия за отопление и охлаждане може лесно да се отчита ежемесечно индивидуално чрез специални софтуери. Могат да се управляват централно или индивидуално по помещения или имоти онлайн в реално време от всяка точка на света. Тези системи се характеризират с множество предимства, пред тези, при които топлоносителя е вода, а именно:

    • Това е инсталация, която работи на принципа на директно изпарение, т.е. системата е изцяло с хладилен агент-фреон, без вода. Това от своя стана води до много по-компактна тръбна мрежа, която освобождава площи за ползване, минимални топлинни загуби и никаква опасност от замръзване. Поради тази причина тя е изключително подходяща за високи и модерни сгради.

    • Този тип системи са високо енергоефективни. Те имат много висок целогодишен коефициент на преобразуване СОР, който достига до 5.5 и ги превръща в най-икономичните системи с най-ниски експлоатационни месечни разходи. Системите работят перфектно при ниски външни температури като СОР при -20оС достига до стойност 4.

    • Това е система, която много лесно може да бъде регулирана, както и да бъде отчитана потребената енергия с изключително голяма точност. Възможно е включването й към централна система за сграден мениджмънт тип BMS. Изключително лесно се извършва пренастройката при промяна на площите на предлаганите офис или търговски помещения.

    • Гамата от вътрешни тела е много широка, което води до много голяма гъвкавост при избора им в зависимост от предназначението на помещението и индивидуалните изисквания.

    • Изключително висока надеждност и сигурност. Цялата тръбна разводка е от медни тръби на заварка, които са с много дълъг експлоатационен период. Пропуските при тези системи са изключителна рядкост, тъй като преди да се въведат в експлоатация тръбните разводки се подлагат на тридневни изпитания при много високи налягания, средно около 50 bar, което гарантира качеството на заварките. Въпреки това в случай на пропуск, щети на практика няма, тъй като хладилният агент(фреон) е в газообразно състояние и не предизвиква никакви разрушения или наводнения.

    • Много висок комфорт на микроклимата в помещенията и индивидуално регулиране на температурата.

    • Възможност за онлайн контрол в реално време на цялата система и индивидуално по помещения.

    • Дълъг експлоатационен период и лесна употреба.

Фреоновите системи се различават по видове, външни и вътрешни тела, предназначение и концепция. Основните от тях са:

  • VRF КЛИМАТИЧНИ СИСТЕМИ – изключително енегоефективни системи, подходящи за всякакви административни и обществени сгради, без значение от височината, големината или местоположението. Този вид фреонови системи представляват едно външно тяло, което може да се разположи навсякъде в сградата (обикновено на покрива), за да не се компрометира и загрозява фасадата на сградата. То се състои от няколко модула в зависимост от нужната мощност. Комбинират се вътрешни тела, които биват всякакви като вид – за високо-стенен монтаж, за подов монтаж, за таванен открит монтаж, за подов вграден монтаж, за таванен пълен или полувграден монтаж и т.н. На практика разнообразието от вътрешни тела може покрие всички изисквания на инвеститорите. Връзката между външните и вътрешните тела е медна тръбна разводка, която е с неограничени възможности като дължини и денивелация. Такъв вид системи може да се изграждат на търговски центрове, хотели, магазини, спортни зали, болници, офис сгради, небостъргачи, кина, театри и други. На практика не съществува сграда, в която да не може да се изгради VRF система. В повечето случаи се съчетават с вентилацията, която е задължителна в административните и обществените сгради. Може да бъде лесно управлявана централно и индивидуално по помещения или имоти онлайн в реално време от всяка точка на света. Потребенета енергия за отопление и охлаждане може да се отчита индивидуално по имоти или помещения, които са дадени под наем ежемесечно. Системата е много гъвкава и може лесно да се преконфигурира по всяко време.

фреонови системи

фреонови системи

фреонови системи

  • МУЛТИ СПЛИТ КЛИМАТИЧНИ СИСТЕМИ – тези системи също са енергоефективни и са подходящи за административни и обществени сгради, но имат някои ограничения. Представляват едно външно тяло и до пет вътрешни тела. При вътрешните тела също има разнообразие като видове – за високо-стенен монтаж, за подов монтаж, за таванен открит монтаж, за таванен пълен или полувграден монтаж и т.н. Връзката между външните и вътрешните тела е медна тръбна разводка, която е с ограничени възможности като дължини и денивелация. За една система от едно външно и няколко вътрешни тела обикновено общата дължина на всички тръби не може да превишава 75 метра, денивелацията е до 15 метра, а максималният тръбен път до едно вътрешно тяло е 25 метра.

    Ако се избере тази концепция за дадена сграда, следва отделните системи външно тяло със съответните вътрешни тела към него да се групират по имоти и външните тела задължително да са сравнително близко до вътрешните. Това е предпоставка за поява на външни тела по фасадата на сградата, освен ако на етап проектиране не бъдат обособени такива специални места и декорирани по някакъв начин. Също така, за да може да се отчете индивидуално потребената енергия за отопление и охлаждане от дадена система, то тя трябва да бъде свързана към индивидуалния електромер на съответния имот. В един имот може да бъдат инсталирани няколко такива системи, но всички трябва да бъдат свързани към индивидуалния електромер на имота, за да може да се отчита енергията, която се изразходва от съответния имот. Тази система може да бъде комбинирана и с единични сплит климатични системи, едно външно и едно вътрешно тяло. Това бяха недостатъците на тази концепция, сравнена с VRF системите.

    Предимството й е доста по-ниската първоначална инвестиция. Тази система също може да бъде съчетана с вентилацията на сградата, но отново на индивидуален принцип. Инсталацията може успешно да се интегрира в административните и обществени сгради, ако бъде избрана преди проектирането на сградата и проектите по част „архитектура“ и „отопление, климатизация и вентилация“ бъдат направени много внимателно и професионално като се вземат предвид всички изисквания на инвеститора, разпределенията на отделните имоти и техническите възможности на съответните машини.

  • ЕДИНИЧНИ СПЛИТ КЛИМАТИЧНИ СИСТЕМИ – като концепция, начин на работа, предназначение и възможности, тези системи са същите като мулти сплит системите. Разликата е, че към всяко външно тяло се закачва по едно вътрешно тяло - колкото са външните тела, толкова трябва да бъдат и вътрешните. Тръбната разводка отново е медна, но ограниченията като дължина и денивелация на тръбите са още повече сравнени с мулти сплит климатичните системи. Максималният тръбен път между външно и вътрешно тяло е 25 метра, а максимална денивелация до 15 метра. Основното предимството на единичните сплит климатични системи в сравнение с мулти сплит климатичните системи е още по-ниска първоначална инвестиция. С други думи казано - това е фреоновата система с най-ниска първоначална инвестиция. Предимство е и сравнителната простота и сигурност на системата, защото в случай на авария на дадена система от едно външно и едно вътрешно тяло се ремонтира само тя, независимо от останалите системи, които ще продължат да си работят. Тази система също може да бъде съчетана с вентилацията на сградата, но отново на индивидуален принцип. Единичните сплит климатични системи, могат да се комбинират с мулти сплит климатични системи. Тази система може да успешно да се интегрира в административните и обществени сгради, ако бъде избрана преди проектирането на сградата и проектите по част „архитектура“ и „отопление, климатизация и вентилация“ бъдат направени много внимателно и професионално като се вземат предвид всички изисквания на инвеститора, разпределенията на отделните имоти и техническите възможности на съответните машини.

Топлата вода в административните и обществените сгради, които са с фреонови системи се осигурява по няколко начина в зависимост от точното предназначение на сградата. При офис сградите, тъй като там потреблението на топла вода е много малко, обикновено се инсталират електрически бойлери във всяко мокро помещение. Ако потреблението на топла вода е по-голямо, например спортна зала, фитнес или с друго подобно предназначение, което изисква съблекални и бани, използващи се интензивно, може да се направи локална малка водна термопомпена система, която да осигурява топлата вода и същевременно отоплението само на мокрите помещения. Друг вариант е да се инсталира само термопомпен бойлер. За всяка административна и обществена сграда решението за концепцията за осигуряването на топлата вода е индивидуално според предназначението на самата сграда и обема на потреблението на топла вода.

фреонови системи

фреонови системи

фреонови системи

фреонови системи

  • ВОДНИ СИСТЕМИ ЗА ОТОПЛЕНИЕ, КЛИМАТИЗАЦИЯ И ВЕНТИЛАЦИЯ – другият основен вид системи за отопление, климатизация и вентилация, който се практикува при административните и обществени сгради, са водните. Това е обща система, при която топлоносителят вътре в нея е вода. Има един общ източник за отопление, който е ТЕЦ с абонатна станция или газов котел. За охлаждането, което е задължително при този вид сгради, имаме втори източник за охлаждане, който е водоохлаждащ агрегат, т.нар. чилър.
    През зимния сезон работи ТЕЦ-а с абонатната станция или газовият котел, което е избрано за съответната сграда, като загряват топлоносителя в системата, т.е. водата до нужните стойности. През летния сезон водоохлаждащият агрегат (чилъра) я изстудява, за да осигури охлаждането на сградата.

    Топлата вода през цялата година се осигурява от източника на отоплението, т.е. ТЕЦ-а с абонатната станция или газовият котел. Вътрешните тела са вентилаторни конвектори, които могат да бъдат от всякакъв вид – за открит или вграден подов монтаж, за открит, вграден или полувграден таванен монтаж или за високо-стенен монтаж. Освен вентилаторни конвектори могат да бъдат монтирани и радиатори и лири. Това се прави обикновено в коридорите и мокрите помещения и/или подово отопление. Тръбната разводка се изгражда от черни стоманени тръби, обикновено на заварка, а в отделни малки участъци може да са полипропиленови тръби или полиетиленови тръби с алиминиева вложка. Вентилацията се съчетава с тази система, но се прави автоматика като се взимат специфични мерки, които да предотвратят замръзването на водата в съоръженията, обработващи пресния въздух във вентилацията през зимния сезон. За индивидуалното отчитане на потребената енергия по имоти е нужно да се прави топлинно счетоводство - инсталират топлостудомери на всеки имот и два централни - един за източника за отопление и един на източника за охлаждане. Този вид системи се използват най-много от големите търговски центрове тип МОЛ, тъй като там наемателите на търговски площи често се сменят, а тази система позволява да се извършват локални преконфигурации или ремонти според дизайна на всеки магазин, без да се налага да се спира централно цялата система, което всъщност е единственото й предимство.
    Недостатъците са тръбната разводка, която се изработва от тежки и големи черни стоманени тръби, които се изграждат трудно и бавно и изискват по-голяма площ за инсталиране, множество свръзки на резби, които се нуждаят от грижи и наблюдение, много сериозна и постоянна поддръжка на цялата система и на всички машини и съоръжения. Енергоефективността на инсталацията е по-ниска в сравнение на тази при фреоновите системи, комфортът е занижен, тъй като вътрешните тела са по-обемни и по-шумни, сигурността е по-ниска, защото течовете при тази системи са ежедневие, а при един по-сериозен теч обикновено има и щети.

водни системи

Това са най-масовите системи за отопление, климатизация и вентилация при АДМИНИСТРАТИВНИТЕ и ОБЩЕСТВЕНИТЕ СГРАДИ. Могат да се правят всякакви комбинации между всички тези системи в зависимост от вида сградата, нейното предназначение, изискванията на инвеститора и много други. За постигане на максимално добри резултати в основните параметри на всяка система, като енергоефективност, инвестиция, комфорт и надежност, се свържете с БИЛМАРС ЕООД. След като се запознаят с всички подробности и изисквания нашите експерти могат да Ви предложат най-доброто решение за Вашия индивидуален проект.

От изключително значение е преди да се пристъпи към изпълнение на една система за отопление, климатизация и вентилация, да сте напълно информирани, какви ще са резултатите след реализирането й. Важно е да сте наясно какъв ще бъде размерът на месечните сметки, какви температури ще се поддържат в отделните помещения, колко шумно ще бъде, когато работят вътрешните тела за отопление и охлаждане, каква поддръжка ще трябва да се прави на инсталацията и колко ще струва и т.н.

Не трябва да се забравя, че инвестицията в дадена система в началото е еднократна, но всички останали разходи по нея са ежемесечни през цялата година. Ние от БИЛМАРС ЕООД ще Ви предоставим цялата нужна информация, за да имате възможността да изберете най-добрата концепция и система за отопление, климатизация и вентилация, която да Ви подсигури възможно най-добрият комфорт.