ИЗГРАЖДАНЕ НА СИСТЕМИ ЗА ОТОПЛЕНИЕ, КЛИМАТИЗАЦИЯ, ВЕНТИЛАЦИЯ И ВиК НА ЕДНОФАМИЛНИ КЪЩИ И АПАРТАМЕНТИ
Фирма БИЛМАРС ЕООД е инженерингова и търговска компания, която предлага цялостни инженерингови услуги в областта на отоплението, климатизацията и вентилацията, ВиК и ГАЗ системи за еднофамилни къщи и апартаменти, включващи проектиране, доставка, монтаж, гаранционно и следгаранционно обслужване на инсталациите.
БИЛМАРС ЕООД е официален представител за България на най-реномирани световни компании, работещи в областта на отоплението и климатизацията. Сред тях са TOSHIBA – Япония (водещ световен производител на високотехнологична техника за отопление и климатизация); Pipe Life – Австрия (производител на системи от полиетиленова тръба с алуминиева вложка и фитинги за конвективно и подово отпление и водопровод); BOSCH – Германия (производител на газови котли, битова и отоплителна техника); DANFOSS – Германия (производител на арматура за отоплителна техника); RADIATORI 2000 – Италия (производител на алуминиеви радиатори) и много други.
Ние предлагаме проектиране, доставка и монтаж на високо енергоефективни системи за отопление, климатизация и вентилация за еднофамилни къщи и апартаменти. В текста по-долу може да намерите подробна информация за препоръчваните от нас инсталации за еднофамилни къщи и апартаменти
- КЛИМАТИЦИ ЕДИНИЧНИ И МУЛТИ СПЛИТ СИСТЕМИ – това е най-лесният, бърз и бюджетен вариант на система за отопление и климатизация за Вашия дом. Съществуват много и най-разнообразни производители на отоплителна и климатична техника, но най-общо казано можем да ги квалифицираме по класове – нисък (бюджетен), среден и висок клас; в зависимост от вида на вътрешното тяло – за високо-стенен, подов, таванен или вграден монтаж и по вида на системата – единична сплит система, едно външно тяло и едно вътрешно тяло или мутли сплит система, едно външно тяло и няколко вътрешни. Намират приложения предимно в апартаменти (но не само), особено когато те са завършени, тъй като се инсталират бързо и със сравнително малко строително-монтажни дейности.
Сплит системите са енергоефективни (особено високите класове с клас на енергоефективност А+++) и осигуряват всички нужди на едно домакинство за всички сезони през годината с изключение на топлата вода. При избор на такъв вид система за отопление и охлаждане, топлата вода за битови нужди се осигурява или от бойлер с електрически нагревател (който е сравнително евтин, но не е енергоефективен) или от термопомпен бойлер, който е значително по-скъп, но до три пъти по-икономичен от електрическия.
Климатиците се избират по няколко основни фактора – клас на енергоефективност, вид на вътрешните тела и тип на системата - единична или мулти сплит.
Вътрешните тела за подов монтаж се монтират под прозорците или където има място в стаите. Те са възможно най-комфортните за обитателите, защото на практика работят като класическото парно с радиаторни тела. Подовите климатици обаче са по-скъпи от тези за високо-стенен монтаж.
Телата за високо-стенен монтаж са най-популярните на пазара и най-практичните, защото не заемат място в помещенията и по този начин обитателите могат да оползотворят напълно площта на стаите. За съжаление при тях комфортът не е толкова голям като този при телата за подов монтаж като клиентите често се оплакват от усещане за течения в стаите. Този проблем може да се реши донякъде, а в отделни случаи да се елиминира напълно, като се избере от специалист най-подходящото място на вътрешното тяло, така че въздушният поток, който излиза от него да не е насочен към местата, където са хората в помещенията. Всички производители на отоплителна и климатична техника се борят за решаването на този проблем и някои от тях имат много добри решения като клапи на вътрешното тяло, насочващи въздушната струя към таваните на помещенията или така наречените вътрешни тела с функцията WIND FREE (без вятър), при които челният панел е перфориран с голям брой малки кръгли отвори, значително намаляващи скоростта на въздушния поток и по този начин осигуряващи висок комфорт на обитаване.
Не на последно място е изборът на системата - дали да е единичен сплит, т.е. едно външно с едно вътрешно тяло или мулти сплит система, която е комбинация на едно външно и няколко вътрешни тела. И двете системи имат своите предимства и недостатъци. Единичните сплит системи излизат по-евтини и като инвестиция и като монтаж, по-сигурни са, защото ако настъпи авария на някоя от тях останалите ще продължат да работят и са по-енергоефективни, сравнени с мулти сплит системите. Недостатъкът им е, че при тях има повече външни тела - колкото са системите, толкова е и броят на външните тела.
Предимството на мулти сплит системите е фактът, че системата разполага само с едно външно тяло. По всички други параметри се отчитат недостатъци като например факта, че една мулти сплит система е по-скъпа от няколко единични сплит системи със същата мощност. Инсталирането е по-скъпо, защото има повече тръбен път между вътрешните и външното тяло. В някои случаи реализирането на подобен тип инсталация не е възможно, особено когато апартаментите са обитаеми. Съществува е сериозен риск при авария на един от компонентите цялата система да спре работа.
Подобен тип инсталация се нуждае от по-голяма консумация на електроенергия, т.е. класът на енергоефективност е по-малък в сравнение с аналогични по мощност единични сплит системи.
- ТЕРМОПОМПА С ПОДОВО ОТОПЛЕНИЕ И ОХЛАЖДАНЕ, ВЕНТИЛАТОРНИ КОНВЕКТОРИ И БОЙЛЕР ЗА БИТОВА ГОРЕЩА ВОДА – това е възможно най-енергоефективният, най-комфортният, най-сигурният и надежден, най-практичният и най-дизайнерският вариант за отопление, охлаждане и битова гореща вода за Вашия дом, независимо дали е еднофамилна къща или апартамент.
Тази система подсигурява всичките нужди през цялата година по възможно най-енергоефективния начин. Термопомпите са ниско температурни източници на енергия за отопление. Те работят най-добре с нискотемпературни отоплитено тела, каквито са подовото, стенното или таванното отопление и охлаждане и вентилаторни конвектори, които също служат за отопление и охлаждане.
При съчетание на термопомпа с подово отопление, особено ако то е направено с гъста стъпка (разстоянието между тръбите на серпентините от 10см. или по-малко с цел постигане на изкуствено увеличаване на топлообменната повърхност) енергоефективността се увеличава значително. По този начин се намалява температурата на водата (в някои случаи и до 28 градуса), която трябва да подава термопомпата към подовото отопление за постигане на комфортна стайна температура в помещенията. Това от своя страна драстично намалява разхода на енергията, нужна за работата на термопомпата и води до още по-голяма енергоефективност.
Подовото отопление и охлаждане има още много предимства – температурата е абсолютно еднаква навсякъде и може да бъде регулирана индивидуално във всяка стая поотделно, няма движение на въздух, няма никакъв шум. Полагането му в подовата замазка го прави напълно защитено и има на практика неограничен експлоатационен период, тъй като времето за разпад на използваните тръби е 1500 години.
Подовото отопление не се нуждае от абсолютно никаква поддръжка. То е изключително благодатно и по отношение на дизайна на Вашия дом – можете да се наслаждавате на осигурения комфорт като сте свободни да усвоите цялата полезна площ на помещенията и да реализирате интериорните си виждания без да е нужно да се съобразявате с каквито и да е видими отоплителни тела.
Подовото отопление може да охлажда през лятото, но за съжаление в повечето случаи мощността, която отдава не е достатъчна, за да климатизират помещенията. Има два варианта за решаването на този проблем – инсталиране на вентилаторни конвектори за подов или високо-стенен монтаж. От една страна така може да се постигне охлаждане през горещите летни дни. От друга страна конвекторите могат да се използват и за бързо затопляне на помещенията, работейки заедно с подовото отопление при необходимост за бързо затопляне на къщата или апартамента.
Вторият вариант за охлаждане на помещенията, който ние от БИЛМАРС ЕООД много често практикуваме и препоръчваме, е инсталирането на единични климатични сплит системи във всяко помещение. Те изпълняват три основни цели – охлаждане през лятото, бързо затопляне на помещенията, работейки заедно с подовото отопление и не на последно място втори авариен източник за отопление при евентуална авария на термопомпата. Единичните сплит системи са независими от термопомпата машини и винаги могат да бъдат включени при нужда. Единственият недостатък при инсталирането на машините е появата на допълнителни външни тела. Изграждането на инсталация на термопомпа с подово отопление обаче в повечето случаи се осъществява в процеса на строеж или основен ремонт на даден обект и този факт прави възможен монтаж на външните тела така, че да бъдат дискретни и на място, което е малко видимо.
Инвестицията за вентилаторните конвектори и климатиците е съпоставима като цена като в някои случаи климатиците дори са по-евтини. Поради тази причина ние препоръчваме монтаж на единични климатични сплит системи, когато това е възможно.
Подсигуряването на топла вода за битови нужди става посредством бойлер, обезпечен от термопомпата целогодишно на базата на термопомпен принцип, т.е. енергоефективно.
Предвид изложените аргументи и дългогодишната ни практика трябва отново да подчертаем, че отоплението, охлаждането и осигуряването на топлата вода за битови нужди за еднофамилните къщи и апартаменти от система с термопомпа, подово отопление и вентилаторни конвектори или единични климатични сплит системи е възможно най-енергоефективният, най-комфортният, най-сигурният и надежден, най-практичният и най-дизайнерският вариант за отопление, охлаждане и осигуряване на битова гореща вода за Вашия дом!
- ТЕРМОПОМПА С ВЕНТИЛАТОРНИ КОНВЕКТОРИ ЗА ОТОПЛЕНИЕ И ОХЛАЖДАНЕ И БОЙЛЕР ЗА БИТОВА ГОРЕЩА ВОДА – класическа енергоефективна термопомпена система за отопление, охлаждане и топла вода за битови нужди.
Системата осигурява всички нужди на едно домакинство за цялата година. Представлява термопомпа в комбинация с нискотемпературни вътрешни тела - вентилаторни конвектори, които осигуряват отопление и охлаждане. Те биват класически и дизайнерски, за стенно-подов, високо-стенен, таванен или вграден монтаж.
За постигането на максимален комфорт в помещенията е препоръчително вентилаторните конвектори да бъдат за стенно-подов монтаж и да се селектират така, че да стоплят и охлаждат помещенията на първа скорост на вентилатора, защото тогава са най-тихи, а въздушната струя, която отдава вентилаторният конвектор, е с най-малък дебит и скорост.
Топлата вода за битови нужди се осигурява от бойлер, който се обезпечава от термопомпата целогодишно на термопомпен принцип, т.е. енергоефективно.
Предимствата на системата, сравнена с тази, при която термопомпата се комбинира с подово отопление са по-ниската първоначална инвестиция и по-бързо и лесно инсталиране.
Недостатъците са по-ниска енергоефективност, тъй като се налага да се подържа по-висока температура на водата в системата от термопомпата (минимум 40 градуса), за да се постига комфортна стайна температура в помещенията. При тази система може да се появят лек шум, малки движения на въздушни маси в помещенията и малки разлики на температурата в различните точки в помещенията, което може да доведе до занижаване на комфорта. Вентилаторните конвектори изискват ежеседмична поддръжка - почистване на въздушните им филтри и облицовката, годишно почистване на топлообменника и имат експлоатационен период до 15-20 години, след което следва да се подменят с нови. Не на последно място те са вътрешни тела за стенно-подов монтаж, което означава, че присъстват в интериора и трябва да бъдат вписани в него.
В заключение бихме отбелязали, че конкретната система е най-добрата приемлива алтернатива на съчетанието на термопомпа с подово отопление и охлаждане с вентилаторни конвектори или единични климатични сплит системи.
- ТЕРМОПОМПА С РАДИАТОРИ И БОЙЛЕР ЗА БИТОВА ГОРЕЩА ВОДА – в 99% от случаите, когато се налага да се изгражда такъв тип система, е при съществуваща инсталация с котел, който клиентът иска да замени с термопомпа.
При комбинирането на термопомпа с радиатори има някои особености, които трябва да бъдат взети предвид. Във всички случаи е задължително да се направи подробен оглед на обекта от специалистите на БИЛМАРС ЕООД с цел да се намери възможно най-доброто решение за конкретния обект.
Първият вариант за решаване на подобен казус е инсталирането на високотемпературна помпа, тъй като радиаторите са високотемпературни отоплителни тела- те работят с топлоносител (вода) в системата с висока температура, обикновено 60 градуса. Решението е подходящо когато клиентът не желае да прави никакви промени в съществуващата в помещенията системи. Директната замяна на съществуващия котел с високотемпературна термопомпа води до функционирането на наличната вече инсталация по начин, по който е работила с котела, а именно с висока температура на водата.
Другият вариант е да се комбинира нискотемпературна термопомпа с алуминиеви или панелни радиатори. Тогава обаче трябва изкуствено да се увеличи топлообменната повърхност на радиаторите с цел да се компенсира по-ниската температура, която подава термопомпата към системата. На практика това означава да се монтират по-големи радиатори, преизчислени за работа с по-ниска температура на циркулиращия в системата на топлоносител (водата).
Може да се направи и комбинация - част от радиаторите да се демонтират и на тяхно място да се монтират вентилаторни конвектори, а глидерите от демонтираните радиатори да се използват, за да се увеличат останалите радиатори. Този вариант е за предпочитане пред монтирането на високотемпературна термопомпа - колкото температурата в системата е по-никса, толкова системата е по-енергоефективна, т.е. по-икономична.
Както вече споменахме по-рано, при предприемането на смяна на съществуващ котел или друг енергоизточник на топлинна енергия за радиатори с термопомпа е абсолютно задължително да ни се обадите, за да направим подробен оглед и да Ви предложим най-доброто решение за Вас, тъй като всички случаи са строго индивидуални и специфични.
Не на последно място трябва да се отбележи, че когато се комбинира термопомпа с радиатори постигането на охлаждане не е възможно. За да се климатизират помещенията, ще се наложи монтирането на климатични системи.
- ГАЗОВ КОТЕЛ С РАДИАТОРИ И/ИЛИ ПОДОВО ОТОПЛЕНИЕ И БОЙЛЕР ЗА БИТОВА ГОРЕЩА ВОДА – това е класическа парна инсталация, като в повечето случаи се монтира комбиниран стенен газов котел за отопление с вграден проточен бойлер, осигуряващ битовата гореща вода. Може да се комбинира с алуминиеви радиатори, панелни радиатори или подово отопление. Системите от такъв тип могат да се изградят само с радиатори, само с подово отопление или в комбинация от двете.
- За предпочитане е подовото отопление, защото е по-комфортно – температурата е еднаква навсякъде и може да бъде регулирана индидуално във всяка стая поотделно, няма движение на въздух, няма абсолютно никакъв шум. Инсталирането му в подовата замазка го прави напълно защитено. Инсталацията има неограничен експлоатационен период, тъй като времето на разпад на материала на използваните тръби е 1500 години. Подовото отопление не изисква никаква поддръжка, съвместимо е с всеки тип интериорен дизайн, работи на по-ниска температура от радиаторите и прави цялата система по-енергоефективна.
Освен всички тези предимства, когато един котел се комбинира с подово отопление в бъдеще може много лесно да се смени с термопомпа. Това прави цялата инсталация много гъвкава и универсална.
В общия случай системите с комбинирани стенни газови котли с вградени бойлери и алуминиеви или панелни радиатори и/или подово отопление са подходящи за едностайни, двустайни или тристайни жилища с максимум до две бани.
За по-големи жилища или еднофамилни къщи е необходим отделен обемен бойлер, тъй като проточеният не е достатъчен да обезпечи всички консуматори на топла вода.
Като цяло инсталациите с газови котли и радиатори и/или подово отопление се характеризират с по-ниска първоначална инвестиция и добър комфорт, особено ако системата е изградена само с подово отопление. Те обаче не са толкова енергоефективни, колкото са термопомпените инсталации. Трудно може да се каже каква е разликата, защото цената на природния газ е твърде непостоянна. Има и редица други фактори с отношение към работата на този тип инсталации - дали са използвани радиатори или подово отопление, каква е външната изолация, видът на дограмата.
При хипотеза за най-ниска цена на природния газ термопомпените системи са с около 25 до 40% по-икономични.
Не на последно място трябва да се отбележи, че при инсталациите с газови котли с алуминиеви или панелни радиатори и/или подово отопление охлаждане не е възможно. За да се климатизират помещенията, се налага монтирането на единични или мулти сплит климатични системи.
Това са най-масовите и енергоефективни системи за отопление, климатизация и вентилация, които се прилагат и изпълняват от БИЛМАРС ЕООД за апартаменти и еднофамилни къщи. Съществуват и други системи, като електрически котел с радиатори, пелетен котел с радиатори, котел на твърдо гориво с радиатори, елетрически конвектори, монтирани във всяка стая. Нашата препоръка обаче е да не се спирате на тях, защото те са с редица съществени недостатъци - високи експлоатационни разходи, ангажимент за приемане, разтоварване и съхраняване гориво, когато са котли на пелети или твърдо гориво, нужда от ежедневна поддръжка, почистване и изхвърляне на пепел, липса на възможност за охлаждане и много други.
Съветваме Ви преди да вземете решение каква системата за отопление, климатизация и вентилация да изберете, да се свържете с нас – специалистите от БИЛМАРС ЕООД. При нас ще получите професионална консултация и шанс за избор на най-добрата, икономична и комфортна система, съобразена индивидуално с Вашия дом и изисквания, възползвайки се от нашия 25 годишен опит в проектирането, доставката и инсталирането на високо енергоефективни и комфортни системи за отопление, климатизация и вентилация.
|